Technologia 5G w Premium Mobile

Premium Mobile Blog | Premium Oferta | Premium Mobile Poradniki i informacje

Technologia 5G w Premium Mobile

Następca technologii 4G zbliża się wielkimi krokami do Polski. Najnowsza technologia ma być ogromnym przeskokiem w łączności bezprzewodowej. 5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. Ta sieć będzie o wiele szybsza niż sieci funkcjonujące obecnie i pozwoli na podłączenie do Internetu milionów dodatkowych urządzeń, co umożliwi zmianę na lepsze wielu dziedzin życia.

5G – co to jest?

5G to najnowszy standard sieci komórkowej – piąta generacja technologii mobilnej, zastępująca 4G/LTE. Sieć 5G umożliwia lepszą bezprzewodową transmisję, masową łączność pomiędzy różnymi urządzeniami i niezawodne połączenia internetowe.

5G charakteryzuje się bardzo szybkim czasem reakcji, podczas którego opóźnienia są niemal niezauważalne. Klienci, którzy zdecydują się na technologię 5G mogą liczyć na:

  • ulepszona bezprzewodowa transmisję szerokopasmową – wśród nowych zastosowań znajdzie się bezprzewodowy stacjonarny dostęp do internetu dla domów, transmisje telewizyjne w terenie bez konieczności używania wozów transmisyjnych
  • niskie opóźnienia i stabilne połączenia – łączność przy niskich opóźnieniach otwiera całkowicie nowe możliwości, w których możliwa jest zdalna opieka medyczna, przeprowadzanie zabiegów czy nawet operacje na odległość
  • łączność pomiędzy urządzeniami – obejmuje łączenie się miliardów urządzeń bez ingerencji człowieka.

Do łączności będą wykorzystywane nowe pasma częstotliwości. Oprócz tych, które już teraz służą komunikacji w standardach 2G, 3G i 4G/LTE, na potrzeby telekomunikacji zostaną użyte częstotliwości 700 MHz, 3,4-3,8 GHz oraz 26 GHz.

Usprawnienia obejmą też wprowadzenie mniejszych nadajników, zmiany w budowie anten czy inny sposób funkcjonowania oprogramowania obsługującego sieć.

Według strategii przyjętej przez Ministerstwo Cyfryzacji, wprowadzenie w Polsce 5G ma służyć ,,zastosowaniu różnych rozwiązań mobilnych, gdzie mobilny staje się synonimem rozwiązań bezprzewodowych, stosowanych bezpośrednio m.in. w różnych procesach produkcyjnych. Mówimy tu o łączności między czujnikami, rejestratorami, znacznikami, urządzeniami przemysłowymi a systemami zbierania informacji, nadzoru itd. W obu przypadkach wykorzystuje się te same techniczne rozwiązania transmisyjne, zaliczane ogólnie do kategorii szeroko rozumianej mobilności.”

 

Do 2025 roku 50% światowej sprzedaży smartfonów mają stanowić te z modemem 5G

Raport Juniper Research wskazuje, że do 2025 roku połowę przychodów ze światowej sprzedaży smartfonów mają stanowić urządzenia obsługujące 5G. Już w tym roku prognozuje się, że zapewnią przychód rzędu 108 mld dolarów, a do 2050 roku,  kwota przychodu wzrośnie ponad trzykrotnie i sięgnie 337 mld dolarów.

Według raportu „Smartfony 5G: analiza, trendy, analiza lokalna i prognozy rynkowe 2021-2026” największe sukcesy osiągną producenci udostępniający klientom smartfony o dużej przepustowości i niskich opóźnieniach. Dzięki tym cechom ich użytkownicy będą mogli komfortowo korzystać z usług przetwarzania w chmurze.

 

5G w Premium Mobile

Operator, w odpowiedzi na rosnące potrzeby klientów, rozszerzył swoją ofertę o nowe taryfy 5G. Pojawiły się dwie oferty zawierające abonament telefoniczny i internet 5G – Freedom4 i Freedom5 oraz na sam internet mobilny 5G. Oferta internetu mobilnego poszerzyła się o pakiety FreedomNet. Wszystkie nowe taryfy objęte zostały bezpłatnym dostępem do technologii 5G.

Analogicznie do taryf głosowych, w każdym abonamencie internetu mobilnego, klienci mają do dyspozycji aż trzy pakiety dodatkowe, które zwiększają paczkę danych w abonamencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *